Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

VAŠA REALITNÁ KANCELÁRIA

Dôvera, spoľahlivosť, empatia

5 najčastejších chýb, ktorým sa vyhnúť pri predaji nehnuteľnosti

NOVINKY

Pridané: 5.6.2019


Je naozaj veľké množstvo chýb, ktoré sa môžu aj pri zdanlivo bežnom predaji či kúpe udiať. V nasledujúcich riadkoch sa budeme venovať tým najčastejším.

Často sa zamýšľam, či dnešná "moderná doba" má viac pozitívny alebo negatívny vplyv na realitný trh. Je síce pravdou, že si vieme naozaj rýchlo vyhľadať ponuku, ktorú hľadáme, stiahnuť vzory zmlúv či urobiť aký taký prieskum trhu. To všetko vďaka realitným portálom, ktorých je neúrekom, na strane druhej má mnoho klientov preto dojem, že nepotrebuje realitného makléra.

Samozrejme, aj ja som sa stretla s maklérmi, ktorí vedeli o nehnuteľnostiach menej ako klient, no to je samostatná kapitola. Nie je maklér ako maklér, a preto si okrem vhodnej nehnuteľnosti treba vybrať aj správneho makléra. Ale späť k téme.

1. Stanovenie Ceny

Predaj nehnuteľnosti je obchod, takže ide v prvom rade o peniaze, a preto mi určite každý z vás dá za pravdu, že jednou z najväčších chýb je zle stanovená cena nehnuteľnosti. Keď som pred 10-timi rokmi začínala s realitami, jedna, vtedy už skúsená maklérka mi povedala: "Pre každú nehnuteľnosť existuje kupec, všetko je predajné, otázne je len to, za koľko".

Mala úplnú pravdu. Ak sme schopní správne nastaviť cenu, práve tá bude dôvodom, prečo sa predá aj nehnuteľnosť, ktorá nie je najlepšou alternatívou pre klienta. Naopak "prepísknutá" cena môže byť dôvodom, prečo ten istý klient nekúpi nehnuteľnosť, ktorá mu vyhovuje v každom smere. 

Pred určením predajnej ceny nehnuteľnosti je nutné urobiť dôkladný prieskum trhu. A nie, nestačí len vyhľadať na realitných portáloch podobnú nehnuteľnosť za najvyššiu cenu s domnienkou, že tú moju nehnuteľnosť predám za rovnakú alebo dokonca vyššiu cenu. Treba si uvedomiť, že nehnuteľnosti, ktoré nachádzame v inzercii sú zatiaľ nepredané. A mnohé z nich sú nepredané už mesiace. Reálnu hodnotu vašej nehnuteľnosti vám vie povedať realitná kancelária, ktorá okrem "presondovania" aktuálnych ponúk aktívne komunikuje s ostatnými realitnými kanceláriami. To zaručí skutočnú predajnú cenu nehnuteľnosti.

2. Ponúkanie Nehnuteľnosti Prostredníctvom Viacerých Realitných Kancelárií

Čím viac realitných kancelárií má v ponuke môj byt, tým ľahšie sa ten byt predá, však? CHYBA!

Veľmi často sa stretávam s názorom klientov, že ak dajú predávať svoj byt, dom, či pozemok viacerým maklérom dozvie sa o ich nehnuteľnosti väčšie množstvo záujemcov. Realita je však iná. Potencionálnych záujemcov to často viac pletie ako informuje. Inzercia tej istej nehnuteľnosti sa totiž líši v mnohých parametroch (rozloha, stav, poschodie, atď.) na rôznych portáloch. A to nehovoriac o cene, ktorá je vo väčšine prípadoch rozdielna v závislosti od výšky provízie a poplatkov.

Je to podobné ako pri kúpe auta. Predstavte si situáciu, že nájdete jedno vozidlo, ktoré je ponúknuté v dvoch odlišných inzerátoch. Jeden tvrdí, že je kupované na Slovensku a má najazdených 10.000 kilometrov. V druhom inzeráte sa však dozviete, že je dovezené zo zahraničia a má odjazdených 13.000 km. Mali by ste záujem o to auto? Ja určite nie. Práve takto amatérsky a neatraktívne pôsobia nehnuteľnosti inzerované viacerými realitnými kanceláriami. 

Okrem toho je jasné, že maklér, ktorý ponúka vašu nehnuteľnosť spolu s piatimi ďalšími realitnými kanceláriami nevynaloží dostatočné množstvo času a úsilia na predaj vašej nehnuteľnosti.

3. Nepripravenosť Nehnuteľnosti k Predaju a Zlá Prezentácia

Viete čo najviac ovplyvňuje človeka pri výbere svojho vlastného domova? Emócia. Pocit, či chce alebo naopak nechce v danej nehnuteľnosti tráviť svoj čas, významné chvíle so svojimi blízkymi či sa už vidí na tom balkóniku ako popíja rannú kávičku, alebo naopak či túži z obhliadky čím skôr "vypadnúť".

Práve to je dôvod, pre ktorý by ste prípravu nehnuteľnosti nemali zanedbávať. Poriadok, čistý vzduch, presvetlený interiér, oprava drobných nedostatkov, či príjemná atmosféra môžu nielen zvýšiť cenu nehnuteľnosti, no dokonca môžu pomôcť pri rozhodovaní o kúpe danej nehnuteľnosti.

Podobné princípy pripravenosti by mali platiť aj pri vyhotovovaní fotografií na účely inzercie. Fotografie kusov nábytku, sedačky s množstvom odevov, kuchynskej linky s rozloženými potravinami, alebo vane prekrytej uterákom asi nebudú pôsobiť pútavo.    

4. Subjektivita Posúdenia Vlastnej Nehnuteľnosti

Tak ako má mnoho rodičov problém hľadieť na svoje ratolesti reálnym pohľadom, tak isto má mnoho majiteľov problém objektívne posúdiť a zhodnotiť kvalitu svojej nehnuteľnosti. Ak by sa vlastník vedel “odosobniť” od toho, že byt alebo dom, ktorý predáva je jeho domovom, predávalo by sa mu to ľahšie. Treba si totiž priznať, že žiadna nehnuteľnosť nie je ideálna pre každého alebo, že aj tá moja má nejaké chyby. To je tiež jedna zo stránok, s ktorou Vám môže skúsený maklér pomôcť.

Okrem chýb ktoré môžete urobiť si treba uvedomiť aj fakt, že vaša nehnuteľnosť je najatraktívnejšou v úvode svojho predaja, teda, keď je na trhu nová. Klient, ktorý aktívne hľadá svoje bývanie, ihneď zbystrí pozornosť ak sa na portáloch mihne niečo, čo by mohlo byť preňho zaujímavé. Ak teda nastane situácia, že v priebehu prvých cca 10 dní od zverejnenia Vašej nehnuteľnosti o ňu neprejaví nikto výraznejší záujem, môžete si byť istý, že sa niekde stala chyba. Práve z tohto dôvodu nepodceňte vstup vašej nehnuteľnosti na trh, prvý dojem môže byť totiž len jeden. :)

5. Neznalosť Postupu

Mohlo by sa zdať, že ak sme našli záujemcu o kúpu nehnuteľnosti, to najťažšie máme za sebou. Opak je však pravdou.

Okrem vypracovania zmluvných dokumentov (rezervačná zmluva, zmluva o budúcej kúpnej zmluve, kúpna zmluva atď.) je potrebné zvládnuť financovanie kupovanej nehnuteľnosti, poznať postupy a hlavne nič nepokaziť. Každý obchod je iný a bez skúseností sa môže veľmi ľahko stať, že z banálne vyzerajúcej záležitosti je zrazu neriešiteľná situácia.

Mnohokrát sa stane, že ak klienti predávajú svoju nehnuteľnosť a zároveň kupujú inú, ktorú si už rezervovali, prídu o ňu z dôvodu pozastavenia konania na Katastri, čo môže spôsobiť omeškanie, prípadne znemožnenie vyplatenia kúpnej ceny.

 

Ak teda máte v úmysle predať svoju nehnuteľnosť čo najrozumnejšie, skúste sa vyvarovať týchto chýb, alebo zverte svoj predaj profesionálom, ktorí vám pomôžu ušetriť nie len váš drahocenný čas, ale aj peniaze. Naša realitná kancelária pôsobí na trhu už roky a za kvalitu našich služieb hovoria stovky spokojných klientov. Napísať mi môžete na tento email alebo mi jednoducho zavolajte. :)