Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

VAŠA REALITNÁ KANCELÁRIA

Dôvera, spoľahlivosť, empatia

Aká je v súčasnosti situácia okolo dostupnosti bývania?

Pridané: 26.11.2023


Ako v súčasnosti vnímate situáciu okolo dostupnosti bývania? Čo sú z Vášho pohľadu kľúčové faktory, ktoré budú dostupnosť bývania ovplyvňovať.

Slovensko sa aktuálne nachádza na úplnom vrchole rebríčka v nedostupnosti bývania. Až 14 ročných hrubých platov potrebujeme na kúpu nehnuteľnosti o rohlohe 70m2.

Pre mnohých je frustrujúce, že sa dostávame do štádia, kedy bude bývanie nedosiahnuteľnou komoditou.

Bývanie je v dnešnej dobe vnímané u drvivej väčšiny našich klientov ako investícia, no neviem, či je to zdravý stav.

Každopádne - dôvodom je samozrejme nižšia kúpyschopnosť a vysoké ceny bytov. Je to ľahká matematika. Byty sú drahé, no stále ich niekto kupuje, takže developeri a častokrát ani bežní predávajúci nemajú vždy dôvod zlacňovať. 

Na Slovensku je viacero negatívnych faktorov, ktoré sa týkajú nedostupnosti bývania. Pomalý rast miezd, výrazné zvyšovanie úrokových sadzieb hypo- úverov, vysoké ceny nehnuteľností, ale aj intenzita rozvoja bývania. Oproti iným krajinám, u nás dokonca klesol počet nových dokončených bytov o 2% za obdobie posledných dvoch rokov.

Aké opatrenia môže v tejto situácii urobiť štát. Bývanie je súčasťou predvolebnej kampane, čo by z Vášho pohľadu skutočne pomohlo situáciu na trhu meniť?

Myslím si, že by mohol pomôcť návrat ku štátnemu príspevku pre mladých vo forme zľavy vo výške 3% z úrokovej sadzby na dobu prvých 5-tich rokov splácania, ktorý sme tu mali do roku 2018. Neviem si však predstaviť, že by naša vláda dokázala zaviesť mechanizmus, ktorý by umožnil dostať sa k lacnejším bytom.

Je to skôr téma na ekonomické prostredie v krajine, stabilné úrokové sadzby, dostatok mestských nájomných bytov, podporu výstavby nových projektov a podobne. Rozdávanie bytov nás však určite nečaká. Tu by som možno spomenula, že naša vláda prišla v roku 2020 s konceptom nájomného bývania a výstavbou 20.000 bytov a aj keď túto tému síce nesledujem dopodrobna, jasné je, že žiadny takýto byt nielenže nestojí, ale nezačalo sa ani stavebné konanie ku jedinej takejto bytovke.

Do akej miery je kľúčom k zlepšeniu situácie zmena stavebnej legislatívy? Dá sa v tomto smere očakávať výrazný posun na trhu?

Nemyslím si, že sa budeme baviť o výraznom posune.

Výsledkom nového stavebného zákona by malo byť síce zjednodušenie a zrýchlenie povoľovania výstavby, no problematiku nedostupnosti bývania nám to nevyrieši. Samozrejme tešíme sa každému posunu vrámci riešenia legislatívnych problémov a pomoci developerom, no náš problém je rozsiahlejší.

Dôsledkom nedostupnosti bývania je fakt, že na Slovensku žije vrámci EU najväčší podiel ľudí od 18-26 rokov u svojich rodičov. Mladý človek bez nadštandardného príjmu alebo bez pomoci rodiny jednoducho nemá šancu kúpiť si vlastnú nehnuteľnosť.