Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

VAŠA REALITNÁ KANCELÁRIA

Dôvera, spoľahlivosť, empatia

Nedostupnosť bývania

Pridané: 28.8.2023


Jaké jsou hlavní příčiny toho, že Slovensko je na tom nejhůře ohledně dostupnosti?

Tu by som najskôr rada povedala, že pred pár dňami som riešila odpoveď na podobnú otázku, ale s tým rozdielom, že najhoršie sú na tom občania práve z Česka. Až 15 platov im treba na to, aby získali bývanie. Z môjho pohľadu je v podstate jedno, čí sme to my alebo vy a či je to 13 alebo 15 rokov. Skôr je frustrujúce to, že sa dostávame do štádia, kedy bude bývanie nedosiahnuteľnou komoditou. Bývanie je v dnešnej dobe vnímané u drvivej väčšiny našich klientov ako investícia, no neviem, či je to zdravý stav. Každopádne - dôvodom je samozrejme nižšia kúpyschopnosť, vysoké ceny bytov, je to ľahká matematika. A byty sú drahé, no stále ich niekto kupuje, takže developeri nemajú dôvod zlacňovať. 
 

Je to nedostatkem bytů? jejich nadhodnocením? fenoménem toho, že je například velký zájem o byty v Bratislavě a takže jdou ceny nahoru?

Áno, bytov je málo. Máme veľmi vysoký podiel mladých dospelých, ktorí sa nevedia osamostatniť, to platí pre obe naše krajiny. Téma nadhodnotenia bytov je veľmi zložitá, pretože ak nejakým nástrojom vypočítate, že byty sú nadhodnotené, ale trh to stále akceptuje, tak potom asi nie sú nadhodnotené, ak ich stále niekto kúpi. Trh už začal tento stav korigovať a predaj sa spomalil, dochádza aj k poklesom predajnej ceny, takže nadhodnotenie tam je. Ale nie veľké. Ak niekto čaká, že byty klesnú o 50%, nedočká sa. Bratislava a u vás v Praha sú dva mikrosvety, ktoré si mimo ostatných časti krajiny žijú svojim životom. Vysoká kúpna sila, centralizácia vedení firiem a korporácií spôsobuje výkyvy v príjmoch, čím aj zákonite vyšší dopyt. 
 

 Lze onu situaci nějak účinně řešit? I politicky? (téma pro příští vládu?)

To je skôr otázka na politológov alebo ekonómov. Neviem si predstaviť, že by naša či vaša vláda dokázala zaviesť mechanizmus, ktorý by umožnil dostať sa k bytom lacnejšie.Uvedomme si aj mieru diskriminácie. Ja mám hypotéku na 30 rokov z roku 2019 a niekto v roku 2023 dostane dotovaný byt od vlády za polovičnú cenu. Je to fér? Je to skôr téma na ekonomické prostredie v krajine, stabilné úrokové sadzby, dostatok mestských nájomných bytov, podpora výstavby nových projektov a podobne. Rozdávanie bytov nás určite nečaká. Tu by som možno spomenula, že naša vláda prišla v roku 2020 s konceptom nájomného bývania a výstavbou 20.000 bytov a aj keď túto tému síce nesledujem dopodrobna, jasné je, že žiadny takýto byt nielenže nestojí, ale nezačalo sa ani stavebné konanie ku jedinej takejto bytovke...
 

Jaký je předpokládaný výhled trhu do budoucna?

Neviem. Naozaj úprimne neviem, keby som vedela, asi dostanem Nobelovu cenu. V dnešnom globalizovanom svete sami vidíme, aký vplyv má vojna na Ukrajine aj na úrokové sadzby, tie následne na hypotéky, ich pokles zase na predaj bytov. Je to neuveriteľne prepojený mechanizmus. Základ je, aby sme ako krajiny nespadli do recesie, aby sa upokojila inflácia. Ako som však povedala, ak sa samozrejme nestane niečo neočakávané, neverím, že byty extrémne klesnú. 

 Pozrime sa napríklad na to, že v Prahe aj Bratislave klesol počet dokončených bytov, developeri nie sú hlúpi. Keď nie je kúpna sila, nebudú zbytočne púšťať byty do predaja. Predajú to čo majú, aby nižšou ponukou stimulovali resp. udržiavali predajné ceny v požadovanej rovine. 
 

Téma, které s tím možná souvisí – na Slovensku žije největší podíl lidí od 18 do 26 let stále u svých rodičů v rámci EU. Je to rovněž jeden z logických důsledků nedostupnosti bydlení?

Samozrejme. Dnes 26 ročný človek nemá šancu sám si kúpiť byt. Jedine ak je programátor s nadštandardným platom, lekár alebo úspešne podniká.