Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

VAŠA REALITNÁ KANCELÁRIA

Dôvera, spoľahlivosť, empatia

Pokles cien nehnuteľností za posledný rok

Pridané: 9.11.2023


Do akej miery pokles cien bytov prejavil v prípade 1, 2 a 3 izbových starších bytov za posledný rok?

Vo všeobecnosti možno povedať, že ceny klesli od 5 do 15%, takže by som to spriemerovala na nejakých 10. Keďže dvojizbové byty kupovali najmä investiční kupujúci, v niektorých prípadoch klesli najviac práve tie, práve vtedy, ak sa týchto bytov chceli vlastníci zbaviť. ten, kto špekuloval mal neustály rast ceny bytov, neobstál dobre.

Uviedli by ste zopár príkladov "cien bytov" v prípade 1,2 a 3 izbových bytov v krajských mestách (Bratislava, Nitra a Košice), teda ako za rok klesli ceny starších bytov (z koľkých na koľko, cca). Je to iné v prípade novších bytov?

Najlepšie sa viem vyjadriť za Košický región, keďže pôsobím práve tu. Pred rokom sme predali dvojizbový tehlový byt v centre mesta so staršou rekonštrukciou za 165 000€, dnes by to bolo pod 150 tisíc. Ak to chceme zovšeobecniť, naozaj sa môžeme baviť zhruba o 10% poklese. Rovnako je to aj v prípade trojizbových bytov, tam sme klesli napríklad 250 na 230 000. Novšie klesli menej, je to spôsobené aj tým, že novšie byty sú spravidla lepšie a čerstvo zrekonštruované ako tie staršie. Novostavby majú v očiach kupujúcich aj radu iných výhod, preto tam bol pokles menší.

Podľa NBS na rozdiel od predchádzajúceho štvrťroku, v letných mesiacoch klesali výraznejšie ceny domov. Čomu pripisujete takýto vývoj a aká je aktuálna situácia čo sa týka dopytu po rodinných domoch? Menej ľudí si už ich vie dovoliť kvôli drahším hypotékam?

Samozrejme, hypotéky zamávali trhom a spomalil ho. Drvivá väčšina kupujúcich financovala svoje bývanie práve úverom A ich nižšia dostupnosť sa prejavila na nižšej kúpyschopnosti obyvateľstva. To súvisí práve aj s odpoveďou na vašu otázku ohľadom domov, domy sú v mestách drahšie ako byty. Domy na vidieku klesli viac, tie sa predávajú ťažšie, takže predávajúci musia robiť viac kompromisov, aby sa nehnuteľnosti úspešne zbavili.

Myslíte si, že ak o dva tri roky poklesnú úroky pri hypotékach o percento, percento a pol a pritom ľuďom aspoň o čosi sa zvýšia mzdy a ceny nehnuteľností budú aj budúci rok klesať takýmto tempom ako teraz, tak sa oživí trh s nehnuteľnosťami? (lacnejšie hypotéky, väčšie mzdy, lacnejšie byty a domy).

Je to hypotetická otázka a špekulácia. Pred 3 rokmi si nikto nevedel predstaviť, že hypotéky budú drahšie aj napriek tomu, že sme na to klientov stále upozorňovali. Aj banky samé priznávali, že výpredaj hypoték pod 1% nie je zdravá ekonomická situácia. Myslím si, že ak to klesne na 4% úrok, skončili investičné nákupy, ktoré tvorili relatívne veľkú časť predaja šepciálne novostavieb. Dnes kupujú najmä klienti, ktorí potrebuju bývať. Trh sa oživí, samozrejme, ale nikto to teraz nevie presne kvantifikovať.