Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

VAŠA REALITNÁ KANCELÁRIA

Dôvera, spoľahlivosť, empatia

Trh s prenájmami sa posledný pol rok zastabilizoval

Pridané: 13.11.2023


Trh s prenájmami sa zastabilizoval posledný pol rok, alebo naďalej rastú ceny prenájmov a do akej miery?

Ceny sa už tak radikálne nezvyšujú. Trh s prenájmami je zastabilizovaný. Je však treba povedať, že stále evidujeme vysoký dopyt po všetkých typoch bytov na prenájom.


Čo prinesie nasledujúci rok v prenájmoch (ceny, dostupnosť) ak predajnosť bytov bude ďalej klesať, ceny nehnuteľností budú klesať a hypotéky ešte istý čas budú rovnako drahé (ak nie ešte o čosi drahšie)?

Ani pokles cien bytov pri predaji nevykompenzuje vyššie splátky hypoték. to znamená, že stále bude problém zaobstarať si vlastné bývanie a dopyt po prenájmoch bude stále vysoký. Neočakávam však že samotné ceny prenájmov ešte porastú. Podľa môjho názoru sú už teraz na svojich maximách a Slováci si na základe svojich príjmov drahšie najmy jednoducho nemôžu dovoliť.


Stane sa nájomné bývanie trendom aj na Slovensku, či väčší dopyt po prenájmoch je len prechodné obdobie kým sa realitný trh nestabilizuje za dva tri roky a byty sa nestanú opäť dostupnejšie pre kupujúcich?

Už som sa aj ja začala stretávať s tým, že mladí ľudia tvrdia, že asi nikdy nebudú vlastniť byt či dom. To je radikálny obrat v našej až priam obsesívnej slovenskej potrebe vlastniť nehnutelnosť. Dnes je nehnuteľnosť skutočne vnímaná ako investícia a nadštandardný majetok. To, či sa byty stanú dostupnejšie, o tom mám pochybnosti. Myslím si, že nájomné komerčné bývanie je cesta, ako to tu v budúcnosti bude fungovať. Štátne nájomné bývanie tento problém nevyrieši, keďže samotný tento koncept je zatiaľ nefunkčný.